Hoşgeldin Ziyaretçi, Giriş Yap yada Hemen Bize Katıl
CANLI SOHBET | EKLE
| DİL:

FORUM
Yeni Mesajlar | Konularım | Profildeki Forumlar | Kullanıcı Ayarları | Takip Ettiklerim
Yanıt Yolla
1918.yıl 28 Mayıs (alakadar şahıslar, konular ve fotoğraflar)
Toplam Görüntülenme: 2251 - Toplam Yanıtlar: 10
May 28 2012, 2:02 pm - yazan selamlarla

Özel Mesaj

Mehmet Emin Resulzade  arkadaşlarıyla  Türkiyede

VAR MI BANA YAN BAKAN?!
May 28 2012, 2:19 pm - Yanıtlayan: selamlarla

Özel Mesaj

Fetelihan Hoyski(1875-1920)
Azerbaycan Halk Cümhuriyeti devletinde mevcut olmuş  5 hükumet kabinesinin(bakanlar kurulunun) ilk 3 tanesinde başbakan, aynı zamanda I kabinede  iç işleri bakanı,   II  kabinede savaş bakanı,  III kabinede dış işlerı bakanı, nihayet  V kabinede genede dış iıleri bakanı olmuştur.
1920.yıl Hazıran ayında Tifliste(Tbiliside)  bir  ermeni tarafından  öldürülmüştür.

VAR MI BANA YAN BAKAN?!
May 28 2012, 4:40 pm - Yanıtlayan: selamlarla

Özel Mesaj

VAR MI BANA YAN BAKAN?!
May 28 2012, 4:45 pm - Yanıtlayan: burak40

Özel Mesaj

Tarihte kurulan ilk TURK CUMHURIYETI olan Azerbaycan Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaskani Mehmet Emin Resulzade nin  BIR KERE YUKSELEN BAYRAK  BIR DAHA INMEZ sozu butun esir TURK halklarina bir umit olmustur her zaman.

Guney AZERBAYCAN da istiklalini kazanir umarim yakinda...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
AZERBAYCAN
MEHMET EMİN RESULZADE

NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE !!!
(M. Kemal Atatürk)

Ağalar bilmedi birdir bu torpag,
Tebriz'de, Bakü'de Azerbaycan'dır. 
Bir el'in ruhunu, dilini ancag, 
Kâğızlar üstünde bölmek asandır.
BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK, BİR DAHA İNMEZ !!!
(M. Emin Resulzade)

May 28 2012, 5:02 pm - Yanıtlayan: selamlarla

Özel Mesaj

Çok  teşekkür  ederim, Burak bey!     Konu istiklal  ise  , bütün türkleri özellikle 3 türk ulusunun bağımsızlığı  düşündürmeli ve bunun için mücadele vermeli  güçü yettiğince elbette...    Hemde gözükmeden  yapmaya çabalıyoruz  kendimizce...       Sadece   Güney Azerbaycan mı.?    Peki   Uyguristan  ve  Krım...?     Benim  ve  arkadaşlarımın 3 büyük derdi  eminim ki  sizlerin de derdidir
Saygılar!
VAR MI BANA YAN BAKAN?!
May 28 2012, 9:16 pm - Yanıtlayan: selamlarla

Özel Mesaj

HASAN bey AĞAYEV (1875-1920)
Cümhuriyet  ilan edilirken(Tifliste) yaratılmış Milli Şurada(konsey)  başkanlığa Resulzade  layik  görülürken Hasan bey  onun  yardımcısı   kürsüsüne  sahip oldu.  Aralık ayında parlaman başkanının  yardımcısı  seçıldi,  fakat  Alimerdan bey Topçubaşov Azerbaycan nümayende heyetinin  başında  durarak  Versal  konferansında  aylarca  bulunduğundan  dolayı  meclisi  faktik  olarak   1920.yıl şubat  ayının başlangıcına dek  yönetmiştir.

Hayatın  oyununa bak ki, Fetelihanla aynı ilde doğan  Hasan bey  onunla aynı ilde 1 ay farkla  aynı ermeni tarafından öldürülmüştür.(19 Haziranda Fetelihan, 19 Temmuzda Hasan bey)

VAR MI BANA YAN BAKAN?!
May 28 2012, 11:03 pm - Yanıtlayan: selamlarla

Özel Mesaj

Alimerdan Aliakper oğlu Topçubaşov (Azerice: Əlimərdan Ələkbər oğlu Topçubaşov; d. 4 Mayıs 1865 Tiflis - ö. 8 Kasım 1934 Paris),   1918 ve 1920 yılları arasında varlığını sürdürmüş Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin kurucularından birisi, dışışleri bakanı ve parlamento sözcüsüdür. Versal   konferansında Kuzey Azerbaycanın bağımsızlığını kabul ettiren nümayende terkibinin  başında dayanmışdır.
Alimerdan Bey ünlü Topçubaşı ailesinin Gence boyundandır, 4 Mayıs 1865 tarihinde Tiflis'de doğdu. Tiflis Gymnasium'unu bitirdikden sonra, Saint Petersburg Üniversitesi'nde eğitim yapmış ve 1888 Hukuk Fakültesinin mezunu olmuştur. Hristyanlığa dönüşmesi şartı ile Saint Petersburg Üniversitesi'nden öğretmen iş teklifini red eden Topçubaşov Güney Kafkasya'ya dönmüş ve mesleyine burda devam etmiştir. Azeri Türkçesinde ilk gazete olan "Ekinci"'nin kurucusu Hasan bey Zerdabi'nin kızı Peri Melikova ile evlenmiştir.Dönemin hayırsever Azeri iş adamlarından Zeynel Abidin Tağıyev 1897 yılında "Kaspi" gazetesini satın alarak Topçubaşov'a gazete başyazarı teklifinde bulunmuştur. O zamandan başlayarak Topçubaşov siyasete girmiş ve küçük bir sürede Rusya İmparatorluğu'nun Türk ve Müslüman toplumları içinde siyasi özgürlük ve eşitlik ilkelerini teşvik etmeye başlamıştır.Topçubaşov, 1905 Rus Devrimi öncesinde Tağıyev'in ikametkahında Azeri ziyalı ve iş adamlarının ilk meşhur görüşünü oluşturmuştur. 15 Mart 1905 tarihinde gerçekleşen bu görüşte, Türk ve Müslüman toplumları adından Rus Çarına ilk resmi dilekçe hazırlanmıştır.

VAR MI BANA YAN BAKAN?!
May 28 2012, 11:11 pm - Yanıtlayan: selamlarla

Özel Mesaj

Nesip Bey Yusufbeyli, Azerbaycanlı devlet adamı, gazeteci.
Nesip Bey Yusufbeyli 1881 yılında Gence'de doğdu. 1902 yılında Odessa Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi ama okulu bitiremedi. Çarlık yönetimimin, öğrencilerin başlatmak istediği yenilik hareketlerinden korkarak üniversiteyi geçici olarak kapatmasından sonra Nasib Bey, Kırım'daki Bahçesaray kentine gitti ve burada İsmail Gaspıralı'nın çıkardığı Tercüman Gazetesi'nde makaller yazmaya başladı. Ayrıca burada kendisi başrollerde oynayarak Azerbaycan dramaturglarının eserlerini sahneledi.1908 yılında İstanbul'a giderek yayıncılık yaptı ve Türk Derneği cemiyetinin kuruluşunda emek harcadı. Kısa zaman sonra Şefika Sultan ile evlenerek bir süre İstanbul'da kaldı. 1909 yılında Gence'ye giderek şehir belediyesinde çalıştı. 1911 yılında Molla Nasreddin Dergisine ve gazetelere makaller gönderdi. Bazı cemiyetlerin faaliyetlerinin yakından takip etti. O sıralar Mehmed Emin Resulzade ile tanıştı ve ulusal anlamda siyasete adım attı.1917 yılında Nesib Bey Yusifbeyli yakınları ile Gance'de Milli Federalistlerin Türk Partisi'ni kurdu. Yeni kurulan partinin esas talebi Rusya topraklarının milli muhtariyetler esasına göre teşkiliydi. 1917 yılının temmuzunda bu parti Mehmed Emin Resulzade önderliğide Müslüman Demokratik Müsavat Partisi ile birleşerek Musavat Partisi yani Eşitlik Partisi adıyla anılmaya başladı. Yeni partinin programlarında milliyetçi-federalistlerin esas talebi olan, Rusya'nın milli muhtariyetler esasında kurulması fikri savunuluyordu.Mehmed Emin Resulzade, Müsavat Partisi'nin genelbaşkanı seçildikten sonra Gence'de partinin temsilcisi Nesip Bey Yusufbeyli oldu. 1917 yılında Rusya'da bolşevikler yönetime geldikten sonra partinin iç tüzüğünde değişiklik yapılarak Azerbaycan'ın tam bağımsızlığı talep edilmeye başlandı.Nesip Bey Yusufbeyli Güney Kafkasya Parlamentosu'nun bir organı olan Güney Kafkasya Federatif Yönetimi'nde Milli Eğitim Bakanlığı yaptı. Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti döneminde Milli Eğitim Bakanlığı, Hükümet Başkanlığı, İç İşleri Bakanlığı görevlerini yürüttü. 1920 yılında Azerbaycan'ın SSCB tarafından işgalinden ve komünist rejimin kuruluşundan sonra, Nesib Bey kendisine karşı olan takiplerden kurtulmak amacı ile Bakü'yü terk etti ancak
 31 Mayıs 1920'de yolda katledildi

i.

VAR MI BANA YAN BAKAN?!
May 28 2012, 11:22 pm - Yanıtlayan: selamlarla

Özel Mesaj

Səməd bəy Mehmandarov 1855-ci il oktyabrın 16-da Lənkəranda anadan olmuşdur. Bakıda gimnaziya təhsili almış, 16 yaşında Peterburqda yerləşən II Konstantinovka artilleriya məktəbinə daxil olmuşdur. 1875-ci ilin dekabrında podporuçik rütbəsi almış və üçüncü dərəcəli "Müqəddəs Stanislav" ordeni ilə təltif edilmişdir. 1890-cı ildə kapitan , 1898-ci ildə podpolkovnik, 1901-ci ildə polkovnik, 1904-cü ildə general-mayor rütbəsi almışdır. Rus-Yapon müharibəsində böyük rəşadət göstərmiş S.Mehmandarova 1908-ci ildə tam artileriya generalı rütbəsi verilmişdir ki, bu da general-polkovnik rütbəsinə bərabərdir.I Dünya müharbəsi başlanarkən general S.Mehmandarov Varşava ətrafında xidmət edirdi. Onun komandiri olduğu 21-ci piyada diviziyasının tərkibində dörd alay var idi: 81-ci Abşeron alayı, 82-ci Dağıstan alayı, 83-cü Samur alayı və 84-cü Şirvan alayı. Diviziya komandiri S.Mehmandarovun fitri istedadı nəticəsində Lodz istiqamətində aparılmış döyüşdə alman generalı Makenzonun ordusu üzərində qələbə əldə etmişdir. Visla çayı yaxınlığındakı İvanqorod rayonunda da 21-ci diviziya 52-ci piyada diviziyası tərkibində 205-ci Şamaxı və 206-cı Səlyan alayları da var idi.1915-ci ildə general S. Mehmandarov korpus komandiri təyin edilmişdi. 1917-ci ilin əvvəlində Rusiyanın bütün hərbi ordenləri ilə, eləcə də İngiltərənin, Fransanın, Rumıniyanın bir neçə hərbi ordenləri ilə təltif edilmişdi.1917-ci il fevral burjua inqilabı baş verərkən S.Mehmandarov Qafqazda idi. Həmin ilin aprel ayında o, vəzifəsini həmişəlik tərk edib istefaya çıxmış, bir müddət Vladiqafqaz şəhərində yaşamış, sonra Azərbaycana gəlmişdir.General S.Mehmandarov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökümətində 1918-ci ilin 25 dekabrından Hərbi Nazir vəzifəsini tutmuş və müstəqil Azərbaycanın qısa müddətdə 30 minlik ordusunu yaratmağa nail olmuşdu. 1919-cu ilin yazında ingilis hərbi hissələri Azərbaycanda olduğu dövrdə Hərbi Nazir S.Mehmandarov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökuməti başçısı Nəsib bəy Yusifbəyliyə göndərdiyi rəsmi məktubda bildirmişdi ki, İngilis hərbi dəstələri Azərbaycanda məskun olduqları yerlərdə talanlar edir, kəşfiyyat işi aparırlar. Bunlara etiraz olaraq S.Mehmandarov İngiltərə hökumətinin I dünya müharibəsi illərində ona verdiyi ordenləri İngiltərə hökumətinə qaytarmağı Azərbaycan hökumətindən xahiş etmişdi.Müstəqil Azərbaycan dövlətinin ərazisi Rusiyanın XI Ordusu tərəfindən zəbt edildikdən sonra S.Mehmandarov öz xalqının müqəddəratına biganə olmayaraq, Nəriman Nərimanovun şəxsi zəmanəti əsasında hərbi fəaliyyətini davam etdirmiş və Azərbaycanda yaradılmış hərbi komandirlər məktəbində 1921-1928-ci illərdə müəllimlik etmişdir. Qafqaz ordusunun komandiri olmuş Birinci dərəcəli Ordu komandiri İ.Ç.Yakir 1925-ci ildə yazmışdı: "Mehmandarov nadir artileriyaçıdır".General Səməd bəy Mehmandarov 1924-1927-ci illərdə Azərbaycanda hərbi sahədə aparılan geniş islahatlarda və tədbirlərdə fəal iştirak etmişdir.1928-ci ildə general S.Mehmandarov səhhətinə görə orduda xidmətdən təxris olunmuş və ona fərdi dövlət təqaüdü verilməsi müəyyən edilmişdi.General-polkovnik S.Mehmandarov dövrünün görkəmli şəxsiyyətlərindən biri olmuşdur. O, türk və fars dillərini yüksək səviyyədə bilirdi. Ömrünün son üç ilində islam tarixi və fəlsəfə ilə məşğul olmuşdur.General Səməd bəy Mehmandarov 12 fevral, 1931-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir

SAMED BEY MEHMANDAROV(HARBİYE  NAZİRİ)(SAVAŞ BAKANI)

VAR MI BANA YAN BAKAN?!
May 29 2012, 12:56 am - Yanıtlayan: sarahatun

Özel Mesaj

ALLAH BIZE BIR DAHA MEHMET EMIN RASULZADE GIBI VATANSEVERLER NASIB ETSIN...BU TOPRAKLARI BIRLESDIRMEYE ,YUKSELTMEYE ADIMIZI!
May 29 2012, 9:10 pm - Yanıtlayan: selamlarla

Özel Mesaj

VAR MI BANA YAN BAKAN?!
Yanıt Yolla

Copyright © 2007-2010 TurkSpace, Inc. All rights reserved.