Hoşgeldin Ziyaretçi, Giriş Yap yada Hemen Bize Katıl
CANLI SOHBET | EKLE
| DİL:

FORUM
Yeni Mesajlar | Konularım | Profildeki Forumlar | Kullanıcı Ayarları | Takip Ettiklerim
Yanıt Yolla
Ateistler Ateistlere Karşı
Toplam Görüntülenme: 756 - Toplam Yanıtlar: 29
Mar 25 2012, 2:04 pm - yazan DoRe

Özel Mesaj

Ateistler Ateistlere Karşı

ABD'de Sayısı Milyonlarla İfade Edilen Ateistler, Bugünlerde İlginç Bir İç Tartışma Yaşıyorlar. Ateistlerin Uzlaşamadıkları Meseleler...

ABD'de sayısı milyonlarla ifade edilen ateistler, bugünlerde ilginç bir iç tartışma yaşıyorlar. Bazı ateistler, "neo-ateistler" olarak adlandırdıkları diğer ateistleri, dine inanmamanın ötesine geçerek, dini yok etmeye çalıştıkları için eleştiriyorlar.

Başında Harvard Üniversitesi'nin, Nisan ayında 30. yılını kutlamaya hazırlanan ateist organizasyonu Hümanist Şapel'in yöneticisi Greg Epstein'in olduğu grup, 'neo-ateist' olarak nitelendirilen grubu, ateizm hakkında toplumda antipati uyandırmakla ve dini yıkmaya çalışmakla suçluyor.

Dine savaş açan neo-ateistler arasında, Richard Dawkins ve "dinler ortadan kaldırılmazsa insanlığı gelecekte felaketin beklediğini" iddia eden Sam Harris gibi ünlü isimler de var.

Greg Epstein, "fundemantalist" olarak nitelediği bu ateistlerin, eleştirdikleri bazı din mensupları kadar dogmatik ve hoşgörü yoksunu olduklarını savunuyor. Epstein, "Hümanizmin dini ortadan kaldırmak gibi bir amacı olamaz. Hümanizm felsefeyi kucaklamaktır." diye konuşuyor.

Hümanist Şapel, 30. yıl kutlama etkinliklerini çoğulculuğa ve farklı düşüncelere açılma fırsatı olarak organize ediyor. Şapelin temsil ettiği görüşe yakınlığıyla bilinen, Pulitzer ödüllü bilim adamı E.O. Wilson da, 30. yıl etkinliği öncesinde ortaya çıkan tartışmaya katılanlardan.

Bazı Evanjelik kiliselerle ortaklaşa küresel ısınmaya karşı aktif sosyal faaliyetlere katılan bilim adamı, insanlar için, etik temelli ortak bir anlaşma ve hareket alanı inşasının mümkün olduğuna inandığını kaydediyor. Wilson, neo-ateistlerin din düşmanı tutumlarının, küredeki sorunların çözümü için yardımlarına ihtiyaç duyulan büyük inanç gruplarını soğuttuğunu kaydediyor.

Wilson, "Dawkins ve Harris gibilerin bazı eleştirilerinde haklılık payı görsem de, aşırıya gittiklerini düşünüyorum." diye konuşuyor. Richard Dawkins, son yayınlanan ve büyük tartışmalara neden olan "The God Delusion (Tanrı Aldatmacası)" adlı kitabıyla sadece dini çevrelerden değil, ateist ve hümanist çevrelerden de büyük eleştiriler almış, "fundamentalist ve bağnaz bir şekilde din düşmanlığı yapmakla" suçlanmıştı.

Baylor Üniversitesinin 2006 yılında yaptığı araştırmaya göre ABD'de, kendini, ateist, hümanist, serbest düşünceci, agnostik ya da şüpheci gibi isimlerle tanıtan 15 milyon ateist var. Mart ayı başında ateist olduğunu açıklayan Californialı Temsilciler Meclisi Üyesi Pete Stark ise, bugüne kadar ateist olduğunu açıklayan en üst düzey kamu görevlisi olmuştu.Haberin kaynagi.

Zorla din asilamakla, zorla anti dindarlik mucadelesi arasinda fark nerde?

Ateizm dine karsidir ama zorla degil,ikna ederek, uyararak olmali.

Sonunda ateistlerde, teist hastaligina yakalaniyor, korktugum basima gelecek.

Hangi Sarkiyi Calsam Notalar, Do Re Mi Fa, SoL Diyorum Sana SoL, La Sesim Sende Kaldi.
Mar 25 2012, 6:45 pm - Yanıtlayan: selamlarla

Özel Mesaj

Bu   alıntıda  ateistlerin  radikal  olmasının  teori  olarak mı,  yoksa  pratik  açıdan mı tehlikleli  olduğunun  iddia  edildiğini  anlayamadım.  Teorik  olarak  ateizm  zaten   radikal  bir  tarzda  dinlerin  tehlikeli,  hatta  virüs  karakterinde  korkunç  yaygınlıkta  olduğu  nedeniyle  mutlaka  karşısının  alınması  gerektiğini  ileri  sürmektedir,  hatta  kendisi  ateist  olmayan  Pierre  Beyl    sadece  ateistlerden  oluşan  bir  cemiyetin  mümkünlüğünü(elbette ki  harmoni  anlamında)   bildirmiştir!  Ateistler  dinlerin  nerde ise  tamamen  ortadan  kaldırılması  görüşünü  savunmaktadırlar. 
    İşin  pratik   tarafı,  işte  bu  tarafı anladığım   kadar  tartışmalara  şimdiki  çağımızda  yeni  bir  boyut  kazandırmıştır.  Dinlerin   mahvedilmesinin  doğru  olacağını  ve  insanlığın  hatta  onuru  için  bunun  yapılması  gerektiğini  öne  süren  ateistler  kendileriyle   çelişkiye  girerek   dediğiniz  gibi  teistçesine,  başka  bir  deyimle  dindar  tefekkürünün  kafalarındakı  kalıntılarından  yola  çıkarak(bu kalıntıların  mevcut  olması  baredeki  düşünceleri  dünya  biliminde  en  son  kati  şekilde  Karl Jung  ispatlamıştır,  yani  herkeste   babalarının,  atalarının  mirası  olan  arketipler  bulunuyor)  teistlerin  kendisi  gibi  tavır  sergileyerek  aslında  onuru  tamir  etmek  gerektiği  halde  "adam"  olmağa  son  vermek  için  onlarla  bilinçaltı  bir  şekilde  işbirliği  yapmaktadırlar!   En  korkuncu  ise  şudur:  ateistlerin  çoğusu  dindarların  çoğusu  gibi  ahlakdığı  karakterlerle  oluşumları  sebebiyle  doğru  yolu  bulamamaktadırlar,  derin  mahiyette  ahlaki  prensepler(zahiri  sapmalar  hariç)  bulunursa,  gerisi  kendiliğinden  düzelecektir!

VAR MI BANA YAN BAKAN?!
Mar 25 2012, 11:40 pm - Yanıtlayan: DoRe

Özel Mesaj

Yukardaki habere göre tam olarak neo ateistlerin tutumlarini acikca belirtmiyor.Ancak neo atesitler teorik olarak degil, baski ile dinlere karsi bir tutum sergiledigi izlenimi verdi bana.
Baski ile dinleri yok edebilmek mümkün degildir. hatta hic bir görüsü yok edebilmek mümkün degildir. 

Bence dinleri yok edebilmenin tek yolu teorikdir.
Hangi Sarkiyi Calsam Notalar, Do Re Mi Fa, SoL Diyorum Sana SoL, La Sesim Sende Kaldi.
Mar 29 2012, 9:10 pm - Yanıtlayan: selamlarla

Özel Mesaj

Bir  mesele  teoriden  o  tarafa  gidemeyecekse  o  haldede  ne  gibi  bir  öneme  sahiptir,  paradoksal   tarafıda   bu  işte.....   
VAR MI BANA YAN BAKAN?!
Mar 29 2012, 10:33 pm - Yanıtlayan: selamlarla

Özel Mesaj

Bana  kalırsa   radikal  tavıra  karşı  gelen  ateistler  grubu  bunu   vicdan  duygusundan  daha  fazla  sosyal  korku  altında  olaraktan  söylemektedirler. Aslında  hepimizde  dağıtmak,  düşmanları  mutlaka  yok  etmek  gibi  bir  eğilim, bir  ihtiras  bulunmaktadır
VAR MI BANA YAN BAKAN?!
Mar 31 2012, 2:21 am - Yanıtlayan: DoRe

Özel Mesaj

selamlarla yazdı:
Bana  kalırsa   radikal  tavıra  karşı  gelen  ateistler  grubu  bunu   vicdan  duygusundan  daha  fazla  sosyal  korku  altında  olaraktan  söylemektedirler. Aslında  hepimizde  dağıtmak,  düşmanları  mutlaka  yok  etmek  gibi  bir  eğilim, bir  ihtiras  bulunmaktadır

Sosyal korku derken neyi kast ettiginizi anlayamadim.

Ben genede teoriden yanayim. Bizi burda agir tenkit eden bazi arkadaslar her ne kadar bize siddetli saldirip hakaretde etselerde, onlarinda kafasinda soru isaretleri olusuyordur mutlaka. 
Hangimiz dogustan Atesit idik? 
Hepimiz kafamizda olusan soru isaretleri ile degismedikmi?
Hangimiz korktugumuz icin Ateist olduk?

Mar 31 2012, 5:15 am - Yanıtlayan: selamlarla

Özel Mesaj

DoRe yazdı:

selamlarla yazdı:

Sosyal korku derken neyi kast ettiginizi anlayamadim.

Ben genede teoriden yanayim. Bizi burda agir tenkit eden bazi arkadaslar her ne kadar bize siddetli saldirip hakaretde etselerde, onlarinda kafasinda soru isaretleri olusuyordur mutlaka. 
Hangimiz dogustan Atesit idik? 
Hepimiz kafamizda olusan soru isaretleri ile degismedikmi?
Hangimiz korktugumuz icin Ateist olduk?

Sosyal  korku  toplumun   şahıslar  üzerindeki  baskısının  doğurmuş  olduğu  duygudur.  Her ne kadar ateizme  doğru  adımlar  atılsada  herkesin kafa  ve  kalbinin  derinliklerinde  şüphesiz  bir  sınır  oluşmaktadır:  dindar  dininden  şüphe ettiği  gibi  ateist de  ateizminden  kuşku  duymaktadır, yani  mutlak  teist   ve  mutlak  ateist  hiçbir zaman mümkün  değildir,  sadece  bu  tereddütlerini  diline  getiremeyen, itiraf etmeyen vardır.  Korktuğumuzdan  ateist  olduğumuzu değil,  ateizmden  birazda  olsa  geri  durduğumuzu  söyledim  dikkat ederseniz!  Oysa  korku  olmadığı halde hepimiz  karşıt görüşleri  ortadan  kaldırmak için,  onu  savunanları  mahvetmeye  hazırız.  Radikallere  karşı  gelenler hakkında  söylediğim "sosyal  korku"  yüzünden dinle  sanki "ortak"  noktalar  bulmağa  çabalıyorlar.  İyi ya kötü, bana  göre  bu  böyledir.
VAR MI BANA YAN BAKAN?!
Mar 31 2012, 1:39 pm - Yanıtlayan: DoRe

Özel Mesaj

selamlarla yazdı:

Sosyal  korku  toplumun   şahıslar  üzerindeki  baskısının  doğurmuş  olduğu  duygudur.  Her ne kadar ateizme  doğru  adımlar  atılsada  herkesin kafa  ve  kalbinin  derinliklerinde  şüphesiz  bir  sınır  oluşmaktadır:  dindar  dininden  şüphe ettiği  gibi  ateist de  ateizminden  kuşku  duymaktadır, yani  mutlak  teist   ve  mutlak  ateist  hiçbir zaman mümkün  değildir,  sadece  bu  tereddütlerini  diline  getiremeyen, itiraf etmeyen vardır.  Korktuğumuzdan  ateist  olduğumuzu değil,  ateizmden  birazda  olsa  geri  durduğumuzu  söyledim  dikkat ederseniz!  Oysa  korku  olmadığı halde hepimiz  karşıt görüşleri  ortadan  kaldırmak için,  onu  savunanları  mahvetmeye  hazırız.  Radikallere  karşı  gelenler hakkında  söylediğim "sosyal  korku"  yüzünden dinle  sanki "ortak"  noktalar  bulmağa  çabalıyorlar.  İyi ya kötü, bana  göre  bu  böyledir.

Aynen katiliyorum düsüncelerinize. 1.cfi mesajdaki "sosyal korku....." tam olarak anlayamamistim ama simdi cok guzel özetlemissiniz.

Ben bazen reel hayatta pasif kaliyorum. Cevremde herkes inancli (kendi cocuklarim dahil) Bir cenaze sonrasinda, benim ateist oldugumu bile bile cenazenin arkasindan kuran okumam icin cagiriyorlar, genelliklede akrabalarim olduklarindan, ortada bir aci varken onlari kirmak istemiyorum gidip okuyorum. Sonradan kendime kiziyorum neden tavrimi koymadim diye. Olmuyor iste, insanlar sevdiklerini kaybetmis ve manevi olarak teskin edilmek isteniyorlar, O insanin istegini geri cevirmek belkide sonsuza kadar kalbinin kararmasina sebeb olacak. 
Ortada cenaze yokken cok rahat herkesle konusabildigim halde, cenazeye cagirdiklarinda gitmemezlik yapamiyorum. Hatta beni kuran okumaya cagiranlarin yaptiginin dürüstlük olmadigini, iki yüzlülük yaptiklarinida yüzlerine söylüyorum, benim yaptigiminda dogru olmadigini ayrica belirtiyorum. Genede sevmesemde yillardir yapiyorum ayni seyi.Kolay degil insanlara kople karsi durmak.
Apr 01 2012, 7:59 pm - Yanıtlayan: Benim

Özel Mesaj

:)

Kimseye faydası olmayan ateistler:

isaac asimov (1920-1992): yazar ve biyokimyacı.
peter atkins (1940-):oxford’ta kimya profesörü.
julius axelrod (1912-2004): nobel ödülü sahibi biyokimyacı.
... patrick blackett (1897-1974): nobel ödülü sahibi fizikçi.
subrahmanyan chandrasekhar (1910-1995): nobel ödülü sahibi astrofizikçi.
noam chomsky (1928-): dilbilimci.
francis crick (1916-2004): dna moleküllerini bulan kişi. nobel ödülü sahibi moleküler biyolog ve fizikçi.
marie curie (1867-1934): iki nobel ödülü sahibi kimyager.
richard dawkins (1941-): zoolog, biyolog, oxford’ta profesör.
thomas alva edison (1847-1931): mucit.
albert einstein (1879-1955): nobel ödülü sahibi fizikçi.
richard feynman (1918-1988): 1965 nobel ödülü sahibi fizikçi.
sigmund freud (1856-1939): psikanalizin kurucusu, psikolog.
erich fromm (1900-1980): sosyal psikoloji uzmanı, filozof.
vitaly ginzburg (1916- 2009): 2003 nobel ödülü sahibi fizikçi.
stephen hawking: (1942-) fizikçi ve evren bilimci.
sir julian huxley (1887-1975): evrimci biyolog.
steve jones (1944-): genetik profesörü.
harold kroto (1939-): 1996 nobel ödülü sahibi kimyacı.
alfred kinsey (1894-1956): biyolog, zooloji profesörü.
richard leakey (1944-): paleontolog, arkeolog ve çevreci.
john leslie (1766-1832): matematikçi ve fizikçi.
john maynard smith (1920-2004): evrim biyoloğu ve genetikçi.
ernst mayr (1904-2005): taxonomist, kâşif, bilim tarihçisi, doğacı.
peter medawar (1915-1987): nobel ödülü sahibi psikolog.
jeff medkeff (1968-2008): astronomi bilgini.
peter d. mitchell (1920-1992): 1978 nobel ödülü sahibi biyokimyacı.
jacques monod (1910-1976): 1965 nobel ödülü sahibi biyolog.
fritz müller (1821-1897): evrim teorisyenlerinden, biyolog.
hermann joseph muller (1890-1967): 1946 nobel ödülü sahibi genetikçi.
linus pauling (1901-1994): 1954’te kimya, 1962’de barış olmak üzere iki kez nobel kazanan kimyacı.
ivan pavlov (1849-1936): nobel ödülü sahibi fizyolog, psikolog ve hekim.
richard j. roberts (1943-): 1993 nobel ödülü sahibi biyokimyacı.
carl sagan (1934-1996): astronomi bilgini.
amartya kumar sen (1933-): 1998 nobel ödülü sahibi ekonomist.
michael smith (1932-2000): 1993 nobel ödülü sahibi biyokimyacı.
richard stallman (1953-): aktivist, hacker, yazılım uzmanı.
raymond tallis (1946-): filozof.
gherman titov (1935-2000): dünya yörüngesine çıkan ikinci insan...
linus torvalds (1969-): yazılım mühendisi. linux işletim sisteminin çekirdeğini yazan kişi.
alan turing (1912-1954): matematikçi. modern bilgisayar biliminin kurucusu...
james d. watson (1928-): dna yapısı hakkında yaptığı çalışmalarla 1962 nobel ödülü’nün sahibi.
steven weinberg (1933-): 1979 nobel ödülü sahibi fizikçi.
david sloan wilson (1949-): evrim biyoloğu.
 steve wozniak (1950-): bilgisayar mühendisi.apple computer’ın iki kurucusundan biri.

Apr 01 2012, 11:07 pm - Yanıtlayan: Benim

Özel Mesaj

Dünya vatanım,tüm insanlık kardeşim ve iyi olanı yapmak dinimdir..

Thomas Paine

Apr 01 2012, 11:40 pm - Yanıtlayan: DoRe

Özel Mesaj

Tüh yaziklar olsun onlarin sifatlarina. Ibrahim Tatlises in akrabasi  Rızvan Rızvanoğlu gibi, 7 kari alsalarmis, 7.ci kari 35 yasinda mefta. hic birisi PEDOFIL ödülü alamamis.

İliştir:
Dünya vatanım,tüm insanlık kardeşim ve iyi olanı yapmak isimdir..

Din kelimesi böylesine gäzel cümle icerisinde hoyrat kaciyordu degistirdim.

Yanıt Yolla

Copyright © 2007-2010 TurkSpace, Inc. All rights reserved.