Hoşgeldin Ziyaretçi, Giriş Yap yada Hemen Bize Katıl
CANLI SOHBET | EKLE
| DİL:

FORUM
Yeni Mesajlar | Konularım | Profildeki Forumlar | Kullanıcı Ayarları | Takip Ettiklerim
Yanıt Yolla
İzmir'e neler oluyor? DTP konvoyuna saldırıyla ilgili İzmirli'nin nabzını tuttuk, tepkilerini sorduk
Toplam Görüntülenme: 1409 - Toplam Yanıtlar: 0
Dec 01 2009, 2:16 am - yazan Benim

Özel Mesaj

İzmir'e neler oluyor?
DTP konvoyuna saldırıyla ilgili İzmirli'nin nabzını tuttuk, tepkilerini sorduk

Mine Şenocaklı

Foto: Turan GÜLTEKİN & Eray ARPAŞİN / DHA
Bütünbir hafta bu soru tartışıldı durdu. Meseleyi anlamak için ben deatlayıp İzmir’e gittim. Gördüm ki onların tepkisi DTP’ye değil aslında,henüz belirsiz Kürt açılımına, Habur kapısındaki gövde gösterisine...Televizyonda gördüklerini bir türlü hazmedemiş, evlerinin önünde benzergörüntüleri görünce çileden çıkmışlar! Ama konu taşa sopaya gelince,“Bize yakışmadı” diyecek kadar da kendilerini biliyorlar...

Türkiye,en büyük tabularını tartışıyor, çözüm arıyor. Kırmızı çizgilerzorlandıkça, hele ki ’açılım’ın ne olduğu konusunda da kimse bir şeybilmeyince, alarm veriyor ülke... İlk alarm hiç beklenmedik bir yerden,İzmir’den geldi. Cumhuriyet’ten bu yana milliyetçiliğe prim vermeyen,hoşgörüsüyle öne çıkan, aydın insanların kentinden... Geçen pazar DTPkonvoyu Üçyol Caddesi’nden geçerken, olanlar oldu. DTP’lilere karşı birprotesto başladı. İzmirliler, özellikle de kadınlar, tencereleri,tavaları vurarak çıktılar pencerelere, tabii ki Türk bayraklarıylabirlikte... Ardından olay sokağa taştı, bir anda taşlar yağmayabaşladı, fırsatını bulan sopayla saldırdı konvoya... Birileri mikışkırtmıştı? Belli bir örgütün eylemi miydi? İddia çok, ama kesinlikyok. Belki sokaktaki olaylar organizeydi, ama kimse pencerelerdekiprotestoları buna bağlayamaz. Neyse ki ucuz atlatıldı!

Tehlikeli laflar!..

Bütünbir hafta “İzmir’e ne oluyor?” sorusuyla birlikte Kürt açılımıtartışıldı durdu. Meseleyi anlamak için ben de atladım İzmir’e gittim.Önce protestoların yaşandığı Üçyol Caddesi’ne... Taş atanları bulmayızaten beklemiyordum, ama evdeki portakalları, yumurtaları atanları,bayrak açanları buldum. Ve gördüm ki, aralarında sıradan ev hanımlarıda var, genç kızlar da, emekliler de, üniversiteli gençler de... Aradanbir hafta geçmiş, insanlar sakinleşmişti ve birkaçı hariç çoğu aklıselimden yanaydı; “Tabii ki taş atmak yanlıştı” diyorlardı ve ağızbirliği etmişçesine, “Bu İzmir’e yakışmadı” cümlesinde birleşiyorlardı.Ama yine hemen hepsi, Habur’daki karşılama törenini bir türlühazmedememişti. O gövde gösterisinin benzerini kendi evlerinin önünde yaşayınca biranda patlamışlardı. Hele ki o zafer işaretlerini ve PKK bayraklarınıgörünce film kopmuştu. “DTP’liler, onlar parti bayrağı dese de, balgibi PKK bayrakları da vardı konvoyda” diyorlardı yemin ederek... Ortayaşlı bir İzmirli, “Konvoyda tek bir Türk bayrağı olsaydı, inanınonları alkışlayarak geçirirdik bu caddeden. Ama bu ülkenin partisiyizdiyen DTP’nin konvoyunda tek bir Türk bayrağı yoktu. Hep biz mi hassasolacağız, onlar da biraz hassasiyetlere dikkat etmeli” diyordu.

İzmirlilerbir şekilde kışkırtılmış, kimisi suçu MHP’ye atıyor ama çoğunluk derinbir provokasyon olduğu kanısında. Siz buna bir de son yıllardaiktidarla İzmirli arasındaki gerilimi ve yoksullaşan İzmir’i ekleyin,bundan daha iyi bir ortam olur mu kışkırtmak için! Benim gördüğüm birTürk-Kürt ayrımı yok İzmir’de... Ama kışkırtmaya açık kırgın bir toplumvar; ta ’Gavur İzmir’ gafından bu yana... İşte bu yüzden sözlerine ençok dikkat etmesi gerekenler, başta Başbakan, sonra da İzmirliler’e,“Sivil faşist” deme gafında bulunan DTP lideri Ahmet Türk... Yaniprovokatör aramaya hiç gerek yok, yetkili ağızlardan çıkacak laflarprovokatörlerden de tehlikeli!

Ortada bir senaryo var

Selin Tozkoparan (Ege Üniversitesi’nde çalışıyor):

İzmir’e neler oluyor böyle?

Benceağır tahrik oluştuğu için bu olay oldu. Ama bunun olması için birtakımsenaryolar oluşturuldu öncesinde. O tahriğin oluşacağını bilenlertarafından, o tahriği başlatmak için bir öncü grup gönderildi oraya...

Yani provakasyon vardı?

Evet.Çünkü o DTP’li grup içinde böyle bir duruma tepki verebilecekinsanların olduğu hesaplanmıştı. Şimdi bu anlamda İzmir’i günah keçisiilan ediyorlar. Ben bu olayın Türkiye’nin değişik yerlerinesıçrayacağına inanıyorum.

İzmir’de böyle olursa başka şehirlerde daha kötüsü olabilir deniyor...

SaimePamukçu (Selin Hanım’ın annesi): Ben İzmir kadar medeni, toleranslı,ulusalcı bir şehrin böyle bir olayı yaşamasını provakasyon diyedüşünüyorum. Bu hava bilerek yaratılıyor, artık bu olaylar Türkiyeçapında yayılacak, İzmir’de bile böyle olursa kim bilir başka yerlerdeneler olacak deniyor.. Bu ulusalcılara bir mesaj gibi geliyor bana...

SelinHanım: Yani İzmir faşizmle bir tutulacak. Faşistler gerçekten varulusalcılar arasında ama İzmir’in faşizm boyutu taşıdığına inanmıyorum.

Peki siz olsaydınız orada tavrınız ne olurdu?

Tabiiki yuhalamak ya da taş atmak gibi bir tepki göstermezdim. Çünkü dediğimgibi bu tepkinin temelinde, orada bir senaryo ortaya konmuştu. Ben osenaryonun bir aktörü olmak istemezdim. O senaryo bizim senaryomuzdeğil. Bence kurgulanmış bir senaryo, oradaki insanlar sadecefigüranlık yaptılar. Oradan geçerken galeyana kapılanlar olabilir ama otaş atanlar ne yapacaklarını biliyorlardı.

İzmir’e hiç yakışmadı

Sevcan Sarıgül (Astrolog):

İzmir’e neler oluyor böyle?

Biliyorsunyavrum, bizim buraları DTP’liler doldurdu. Burası küçük bir Avrupa’ydı,çok güzeldi, çok iyiydi ama açılım olması çok iyi olmadı.

İyi de niye bu tahammülsüzlük?

Ogün ben evdeydim. Çok üzüldüm. Ama duyduğum kadarıyla DTP’lilerbaşlatmış olayı. Öbürküler de dayanamamış... Ama olmayacak bir şeydi.İki taraf için de...

Peki siz olsaydınız ne yapardınız?

Taşatmazdım tabii, hatta atanları da uyarırdım. DTP’lileri de uyarırdım.Ortalığı karıştırmaya gerek yok. Hepimiz Müslümanız, kardeşiz, yarınöbür gün yüz yüze bakacağız, birbirimize girmeye ne gerek var! İzmir’eyakışmadı yavrum. İnşallah her şey iyiye dönüşür. Bence anlaşma yolunagitmek lazım.

Erdoğan insanları ayırdı

Aslı Kızıldağ (Konfeksiyonda çalışıyor):

Yaşananlarıhiç doğru bulmadım. Konvoyun taşlanması çok yanlıştı. Böyle giderseCHP’liler, MHP’liler de Güneydoğu’ya giremez. Aslında bütün bunlarsiyasetçilerin tutumundan kaynaklanıyor. Açıkçası ben oyumu TayyipErdoğan’a vermiştim. Ama o insanları ayırdı. 20 senedir CHP’liydim,sonra değiştim AKP’ye geçtim. Şimdi ondan da vazgeçtim, DSP’ye oyumuvereceğim...

O tepki DTP’ye değildi!

Yaşananlar için ne düşünüyorsunuz?

Genç kız: İzmir bölünmeyecek! Türkiye de bölünmeyecek!

Dur dur, ben annene sordum... Sen kaç yaşındasın daha?

15... Biz Atatürkçü’yüz, Atatürk’ün de yolundan gideceğiz.

Bu yaşta her şeyden haberi var maşallah. Merak ettim, mesleğiniz ne sizin?

Annem ev hanımı, babam şoför.

Anneni konuşturmadın hiç... Siz de aynı şekilde mi düşünüyorsunuz?

Evet...Bir kere, o gün yapılan DTP’ye değil, PKK’ya yapılmıştı. Çünkü PKKbayrakları vardı ellerinde... O kadar şehit verildi. Tamam taşatanların yaptığı da yanlış, ama DTP’lilerin yaptığı da yanlış. Arabasürüyorlar insanların üzerine... Ahmet Türk geliyor diye o karşılamayıyaptılar ama PKK’yı savunarak yaptılar. Ülkemizi bölmeye çalışıyorlar.‘Kürdistan coğrafyası’ diyorlar, ne demek Kürdistan coğrafyası? Sonranedir bu açılım, biz zaten Kürtler’le içli dışlıyız, şimdiye kadarbirine zarar mı vermişiz? Kadifekale’de dünya kadar Kürt var, yan gözlebakan mı olmuş birine?

İsminizi öğrenebilir miyim?

İzmirli vatandaş...

Yapmayın, o kadar konuştuk. Niye?

Ayşe deyin, Fatma deyin...

Fotoğrafınız var ama...

Olsun!

Konvoya iki kilo portakalla, iki de yumurta attım

Zehra Haymana (32 yaşında):

Siz de taş attınız mı o gün?

Hayır...Ama olay günü o büyük bayrağı açan benim, bütün olayları yukarıdangördüm. Hatta insanların üzerine araç süren şoförü de yakından gördüm.Bazıları, bu işin organize olduğunu söylüyor. Ben Karadenizli’yim, 15yıldır İzmir’de yaşıyorum. İzmirliler neyin ne olduğunu bilen, aklıbaşında insanlardır, durduk yerde galeyana gelmezler. Şimdiye kadarİzmir halkı hangi parti konvoyuna saldırmış? Demek ki bunun bir sebebivar. Durduk yerde kimse bir şey yapmadı.

Sebep neydi peki?

Bizkimseye düşman değiliz. Ama artık patlama noktasına geldik. O terörörgütünün liderinin yıllardır hapishanede beslenmesi bile canımızıyakıyor. Zamanında Menderes gibi bir insanın asılmış olduğu bir ülkedebiz terörist başını hapiste besliyoruz. Neden insan hakları sadeceonlara işliyor? Neden sadece Kürtler korunuyor?

Gerçekten o gün taş atmadınız mı?

Taşatmadım. Ama iki kilo portakal, iki de yumurta attım. Portakallarıtutturdum da yumurtaları tutturamadım. Silahlar patlamaya başladı. Tekbaşına ölürüm dedim, kendimi içeri çektim. O gün bizim amacımızbirilerine zarar vermek değildi, tepkimizi belli etmekti. Benimyaptıklarım da belki övünülecek şeyler değil ama...

En azından daha medeni... Kimseye bir şey olmaz.

Sopaylasaldıranlar oldu, taş atanlar oldu, pazar arabasıyla arabalara vuranlaroldu. Yazık günah, o araçların içinde de insanlar çocuklar vardı. Amademek ki bizim de bir tahammül sınırımız varmış.

Şükran Haymana (Zehra Hanım’ın annesi): Hak ettiler kızım. Çok oldular...

Neydi o zafer işaretleri?

Erol Üdül (75 yaşında):

O gün olanlara şahit oldunuz mu?

Evet.Konvoy normal gidiyordu ama yarısı geçtikten sonra zafer işaretleriyapılmaya başlandı. Ellerinde bir tek Türk bayrağı yok! Türkiye’deyaşıyorsun, İzmir’e gelmişsin, nedir o zafer işaretleri? Haliyleinsanlar galeyana geldi. Hele biri polisin ayaklarını çiğneyerek geçti,gördüm... Ondan sonra millet balkonlardan bayrakları sarkıttı. Polisbiraz sakinleştirdi ortalığı. Ben durumu görünce dükkanı kapattım.Baktım ileride polis barikat kurmuş...

Siz de kon-voya taş attınız mı peki?

Hayırcanım, neden atayım? Onlara da karşıyım. Ne olursa olsun, atılmaz. Amanormal vatandaş gibi geçmiş olsalardı, millet galeyana gelmeyecekti.Onların taşkın hareketleri neticesinde bu olaylar patlak verdi.Herkesin bir tahammül sınırı var. Bu kadar medeni bir şehri böylegaleyana getirebiliyorlarsa, tahrik ediyorlarsa başka şehirlere hiçgitmesinler! Bak kızım, eğer Köy Enstitüleri kapatılmasaydı, eğitimdüzeyimiz artmış olsaydı, köy ağalarının, aşiret reislerinin sözügeçmeyecekti, Kürt halkı da bilinçli olacaktı. Şimdi ne oluyor,birilerinin peşinden gidiyorlar. Amerika Ortadoğu’yu karıştırdı, şimdisıra Türkiye’ye geldi...

Eğer biz faşistsek, Ahmet Türk de terörist!

İzmir’e gelmişler, ellerinde kırmızı, sarı, yeşil bayraklar...

O konvoyda tek bir Türk bayrağı olsaydı bütün İzmir alkış tutardı

Siz yaşananlara şahit oldunuz mu?

Hakan Sudabaş

(50yaşında, emekli): Evet. 50-60, hatta 100 araba şölen havasında o kadargüzel geçti ki... Hiçbir problem yoktu. Yani sebep kesinlikle Kürt-Türkayrışması falan değildi. Bizim Kürt arkadaşlarımız, komşularımız var.Gül gibi geçiniyoruz... Ama tabii biz geçenlerin DTP’li olduğunugörünce Türk bayraklarımızı açtık, çünkü onlar da sarı, yeşil, kırmızıbayraklarla, zafer işareti yaparak geçiyorlardı.

Hadiye Hanım(Soyadını sorunca gülerek Lekesiztürk diyor): Ne zaman ki onlar 2-3arabadan inip, ‘İndirin o bayrakları!’ diye bize küfrettiler, o zamanhalk galeyana geldi. Hepimizin ortak bayrağı değil mi Türk bayrağı, DTPde Türkiye Cumhuriyeti’nin partisi değil mi, o zaman o bayrağa tepkigöstermeyecekler...

Yapmayın, gerçekten böyle mi oldu?

Evet.Bakın kızım, burada Kürtler ev sahibi olmadı mı, araba sahibi olmadımı, yer yurt sahibi olmadı mı? Biz onları kabul ediyoruz, onlar bizikabul etmiyor.

Hakan Bey: Faşistlik yapan biz değiliz, onlar. O lafı diyen Ahmet Türk’ün kendisi!

Hadiye Hanım: Kürt komşularımızın başımızın üzerinde yeri var. Ama onlar farklı...

SerdarBey (Soyadını vermek istemiyor, ama fotoğrafa hayır demiyor, kimyager):Şurada, 70 yaşlarında iki hanım, balkondan bayrak sallayıp, ’MustafaKemal’in askerleriyiz’ diye bağırıyorlardı... Bu faşistlik mi? Eğer bizfaşistsek, Ahmet Türk de terörist!

Hakan Bey: Bizimfaşistlikle, milliyetçilikle bir ilgimiz yok. Ülkemizi sevmek,bayrağımızı sevmek suçsa, evet hepimiz bu anlamda koyu faşistiz. AmaTürkiye Büyük Millet Meclisi’nde olan bir parti kendi ülkesininbayrağını sevmiyorsa en büyük faşist onlardır.

Serdar Bey: Konvoyda bir tek Türk bayrağı yoktu ya! İnanın, o konvoyda tek bir Türk bayrağı olsaydı, bütün İzmir alkış tutardı.

HakanBey: Tamam bir tarafta kendi bayrakları olsun, ama bir tarafta dabir-iki tane Türk bayrağı olsun. Olsun ya, bu ülkede yaşıyorlar!

SerdarBey: Bize hikaye okumasınlar. İlk defa bir gazeteci gelip ’Ne oldu?’diye soruyor. Televizyonlarda izledim, buraya gelmemişler, bu insanlarasormamışlar, esnafla konuşmamışlar, oturdukları yerden ahkamkesiyorlar. Buradan 50-100 tane araba çok rahatlıkla geçti. Kimse birşey demedi. Demek ki sonra bir şeyler yaşandı.

Hakan Bey: DTP’liler bilerek adama çarptığında ben aşağıya inmiştim.

Bilerek mi?

SerdarBey: Evet. Ben yukarıdan arabanın içeri girip çocuğa çarptığını gördüm.Konvoydakiler de zafer işareti yapıyordu. Kimse MHP’li değildi ama sırfonlara tepkisinden MHP işareti yaptı. Burada MHP’nin hiçbir suçu yok.

Siz MHP’li misiniz?

Hayır. CHP’li de değilim. Ama yerel seçimlerde CHP’ye oy verdim.

Peki bundan sonra İzmir MHP’li olur mu?

HakanBey: Hayır. Ben İzmir’e faşist diyecek bir mantığı anlayamıyorum. Ozaman Ahmet Türk Çeşme’deki yazlığına gelmeyecek kardeşim.

Çeşme’de yazlığı mı var?

Bilmiyor musunuz? Ildır’da Parlamenterler Sitesi’nde yazlığı var. TBMM’nin tahsis ettiği özel bir koyda...

SerdarBey: Ülkeyi bölmek için kullanılıyorlar. Bunu neden göremiyorlar? Birgün Kamer Genç, “Ben Kürdüm ve her tür hakka da sahibim” deyip, HasipKaplan’a “Senin hangi hakkın eksik” diye sordu. Doğru dürüst cevapalamadı. Hangi hakları eksik? Türkiye Cumhuriyeti, Kürtler’e başbakanolamazsın demedi, cumhurbaşkanı olamazsın demedi...

Hakan Bey:Bir televizyon programında duydum, güya Kürtler’den alışverişyapmıyormuş İzmirliler. O zaman Kemeraltı’ndaki bütün dükkanlarınkapanması lazım. Çünkü esnafın çoğu Kürt... Ama biz onlardan alışverişyapıyoruz. Bizim Kürtler’le sıkıntımız yok.

Hadiye Hanım:Kadın giyinmiş süslenmiş, gelin gibi... Ne zaman arabasına taş geldi,“Arabada çocuk var. Yapmayın ne olur” diye yalvarmaya başladı. Tamamdoğru değildi ama PKK dünyanın çocuğunu öldürdü, onların canı yokmuydu? Okul basıp öğretmenleri öldürürken onların canı yok muydu? Senİzmir’desin, gelmişsin elinde sarı, yeşil, kırmızı bayraklar. Bir degeçerken zafer işaretleri, olmaz! Terörist başının adını gururlaanmayacaklar. Bizim Atatürkümüz’le o terörist başının adını yan yanakoymayacaklar. Çok istiyorlarsa Apo’yla birlikte olmayı İmralı’yagitsinler...

YARIN:

- İzmir’de MHP’nin oyları yükseliyor mu?

- Neden insanlar isimlerini vermeye çekiniyor?
Yanıt Yolla

Copyright © 2007-2010 TurkSpace, Inc. All rights reserved.