Hoşgeldin Ziyaretçi, Giriş Yap yada Hemen Bize Katıl
CANLI SOHBET | EKLE
| DİL:

FORUM
Yeni Mesajlar | Konularım | Profildeki Forumlar | Kullanıcı Ayarları | Takip Ettiklerim
Yanıt Yolla
Belçika Genel Özellikler
Toplam Görüntülenme: 6307 - Toplam Yanıtlar: 1
Oct 05 2009, 9:17 am - yazan QUEEN

Özel Mesaj

Belçika'nın iklimi deniz etkisinden dolayı oldukça ılımandır, kışlar yağışlı geçmesine rağmen havalar aşırı soğuk olmaz, Ocak ayında ortalama sıcaklık 3°C, Haziran ayında ortalama sıcaklık 18°C'dir. Yıl boyunca bulutlu günlerin sayısı oldukça fazladır.

Ülke akarsu ağı bakımından fazla zengin değildir. Ülkedeki başlıca akarsular ve uzunlukları şöyledir.

* Schelde (Hollandaca) veya Escaut (Fransızca) : 200 km
* Maas (Hollandaca) veya Meuse (Fransızca) : 183 km
* Ijzer (Hollandaca) veya Yser (Fransızca) : 50 km

Diğer akarsular

* Maquenoise'ta : Oise kaynağı → Seine nehri (Conflans-Sainte-Honorine'de, Fransa)
* Biraz akarsular (önemli Sûre (Fransızca) / Sauer (Almanca)) → Moselle (Fransızca) / Mosel (Almanca) → Ren nehri

Belçika, ülkemizde daha çok Avrupa Birliği konusuyla bağlantılı olarak gündeme gelen, pek fazla bilmediğimiz, hakkında fazla bir düşünce sahibi olmadığımız bir ülke. Ancak, Ortaçağ mimarisinin görkemli örneklerinin, özellikle gotik katedrallerde ve şatolarda kendini gösterdiği bu coğrafya, adeta Avrupa’nın göbeğindeki keşfedilmemiş bir hazine.

Belçika, meşruti monarşiyle yönetilen bir krallık ve federal bir yönetim sistemine sahip. Ülkede 3 ana federe bölge var. Birinci bölge Flamanca dilinin resmi dil olduğu Flaman bölgesi, ikinci bölge Fransızcanın resmi dil olduğu Valon bölgesi ve üçüncü bölge de her iki dilin de resmi dil olarak kullanıldığı Brüksel Başkent Bölgesi. Ayrıca ülkenin doğusundaki küçük bir bölgede ise Almanca konuşuluyor.

Belçika’nın ikinci önemli kenti olan Bruges, kanalları ve özgün mimarisiyle çok güzel bir görünüme sahip. Kent, “kuzeyin Venedik”i olarak da anılıyor.(üstteke resim) Antwerp ise yüksek ticaret hacmi ve zengin kültürel yapısıyla, Belçika’nın büyük kentlerinden biri olarak dikkat çeker. Grote Markt meydanında bulunan kafeteryalar günün her saati doludur.

Belçika’da kentlerin içine kadar sokulan kanallar, bir yandan oldukça korunaklı doğal limanlar oluşturuyor, diğer yandan da göz alıcı renklilikte görüntüler yaratıyor. Turistlerin en önemli keyiflerinden biri de bu kanallarda düzenlenen geziler.

Sen benim içimdeki büyük yangınların adı / Ben senin gecendeki mavi ya da günündeki sarı / Sen benim şehrimdeki bütün sokakların adı / Ben senin yüzündeki çizgi ya da dünündeki anı… KALBİN ÖMÜRLÜK BENDE ''EMANET''..

Yanıt Yolla

Copyright © 2007-2010 TurkSpace, Inc. All rights reserved.