Hoşgeldin Ziyaretçi, Giriş Yap yada Hemen Bize Katıl
CANLI SOHBET | EKLE
| DİL:
 
TürkSpace Haberler
Ana Sayfa | Yeni İçerik Yolla | Haber Şampiyonları | Haberlerim
2

Fethullahçı Zaman Yazarı: Öcalan Paşa yapılsın Maaş bağlansın

Haber   1392 Görüntülenme   22 Ziyaret   Gönderen adminturk açık Oct 26 2009, 3:08 pm
www.aksam.com.tr -

Osmanlı Öcalan'ı paşa yapar, maaşa bağlardı

Profesör Mümtaz'er Türköne, Kürt sorununun çözümü için Öcalan'ın da dahiledileceği bir genel affın şart olduğunu söyledi. Türköne, Osmanlı'nın isyan bastırırken, elebaşıları affedip, 'Başıbozuk paşası' olaraksürüp, maaş bağladığını hatırlattı. Abdullah Öcalan için de benzer birfomül uygulanmasını gündeme getirdi: 'Apo da Bodrum Türkbükü'ne gönderilebilir'
turkone

Siyasetbilimcive Zaman Gazetesi köşe yazarı Prof. Dr. Mümtaz'er Türköne ile dün sabahsaatlerinde İstanbul Küçük Çamlıca'daki Su Köşkü'nde buluştuk. Kürtkonusundaki çalışmaları ile oldukça iyi tanınan bir isim olan Türköne,Kürt açılımı kapsamında Polis Akademisi'nde düzenlenen üçüncü çalıştayada davet edilen isimlerden. 'Türklük ve Kürtlük' adlı kitabı ileTürkiye'nin Kürt açılımına neden ihtiyacı olduğunu anlatan ProfesörTürköne, Osmanlı'nın isyanları bastırmak için ele başıları affedip,paşalık rütbesi vererek maaşa bağladığını anımsattı ve şu öneriyiyaptı: 'Osmanlı gibi büyük düşünülmesini öneriyorum. Yani Apo'ya paşarütbesi verilebilir. Osmanlı mantığıyla yaklaşırsanız, BodrumTürkbükü'ne gönderilmesini öneriyorum'. Mümtaz'er Türköne'ninsorularımıza yanıtları şöyle: 

- 12 Eylül davasından yargılandınız? O dönem Kürt sorununa nasıl bakıyordunuz?
12Eylül öncesi Kürt sorunu Türkiye'de sol siyasetin konusuydu. Bizim desosyalistlerin, Marksist-Leninistlerin arasında bir fraksiyon olarakgördüğümüz bir gruptu. Türkiye'nin Kürt siyasal hareketi ile tam olarakyüz yüze gelmesi PKK'nın 1984'te Eruh baskınından sonradır. Sanıyorumpek çok kişi de ilk kez o zaman bir ayrılıkçı Kürt hareketi ilekarşılaştı. 

- 12 Eylül süreci sonrası Çiller'eyazdığınız söylenen 'vatan için kurşun atan da, sıkan da şereflidir'sözü çok tartışma yarattı. O dönem mi MHP çizgisinden kaymayabaşladınız?
12 Eylül sonrası Türkiye'de ideolojikkutuplaşmalar çöktü. Bu nedenle, MHP çizgisinde kırılma veya değişmedeğil, 12 Eylül'den sonra Türkiye'de her şey değişti, biz değişmedik.Tansu Hanım'la ilgili bana atfen söylenen bu söz benim değil. Kiminyazdığını söyleyemem ama liderlerin söylediği sözler -başkaları yazsada- onlarındır. Abdullah Çatlı ile 12 Eylül öncesi aynı ülkü ocaklarıgenel merkezinde çalıştık. Çatlı'nın Susurluk kazasında ölümü üzerinebenim kendisi ile yakınlığım bilindiği için bu söz bana atfedildi. Amaben yazmadım. Asıl maceram şu: 12 Eylül sürecinde birçok insan öldüveya geleceğinden oldu. Ben 'biz niye vuruştuk?' sorusunun sadecegençlik ideolojimizle açıklanabilecek basitlikte olmadığını gördüm.Mülkiye'de siyaset bilimi diploması aldıktan sonra, kendimi akademikçalışmalara verdim. Bilimsel disiplin insanı çekiç ve örs gibi vuravura şekillendirir. Artık kendini ideolojilerin dünyası ilesınıflandıracak bir tarafın kalmaz. Ben bilimsel çalışmanınşekillendirdiği bir insan olup çıktım. Herhangi bir ideolojik tercihleolaylara bakmıyorum.

GENEL AF ŞART 
- Açılımın başarıya ulaşması için PKK'ya af şart mı?
Afolmadan bu iş çözülmez. Psikolojik eşiğin açılması için bu affıngerçekleşmesi lazım. Bu af, devlet tarafından iyi niyetini yapıcıtavrını gösteren bir adım olur. Ondan sonra Kürtlerin ihtiyaç duyduğugüveni sağlar. 

- Bu af Öcalan'ı da kapsamalı mı?
Afkişiye özel olmaz. Meclis'ten 'Abdullah Öcalan isimli kişi bu affındışında kalsın' diye bir af çıkaramazsınız. Türkiye bu açılım ilekendisin perişan eden sorunu çözecekse, Abdullah Öcalan'ın gözlemaltında tutulması, zorunlu ikamet gibi yöntemler düşünülebilir. Bu, birisyan bastırma yöntemi eğer devlet açısından bakarsak. Devlet isyanbastırıyor. Bunun için devlet isyanın elebaşılarını affeder. Osmanlıçok isyan bastırmış bir devlettir. İsyanı bastırırken isyanı başlatanıaffeder, çok uzak bir vilayete atar, sonra da maaş bağlar ona. Bir deayrıca paşa rütbesi verir. Bunlara da 'başıbozuk paşası' derler.Osmanlı'da 3 tür paşa vardır: Askeriye paşası, mülkiye paşası,başıbozuk paşası. Yani Apo'ya paşa rütbesi verilebilir Osmanlımantığıyla yaklaşırsanız. 

-  Bir örnek var mı Osmanlı tarihinden verebileceğiniz?
Tezakir'in4'üncü bölümünde 1860'lı yıllarda Ahmet Cevdet Paşa'nın Kozandağıisyanını bastırmaya gidişi anlatılır. İsyanı aşiret reisleri ve halkınönde gelenleri ile oturup konuşup, isyancılarla uzlaşınca, asilerinbaşındakilere paşalık rütbesi verip, Edirne'ye mecburi ikametegönderiyor. Çukurova'dan Edirne'ye sürülüyor yani. Sonra da maaşabağlanıyor. 

-  Abdullah Öcalan'ı nereye süreceğiz peki bu senaryoda?
Osmanlıgibi büyük düşünülmesini öneriyorum. Bana kalırsa, Bodrum'a, BodrumTürkbükü'ne gönderilmesini öneriyorum. Cevdet Paşa olsa, öyle yapardıdiyelim. 

- MHP ve CHP ikna edilebilir mi af konusunda?
Türkiye'dedemokratik açılım öncesi ve sonrasında özellikle batı illerinde oyadönüşmeye müsait bir anti-Kürt dalga var. MHP de, CHP de bu oylarınpeşinde. Toplumdaki bu dalga tersine döner ve açılımdan yana bir havaoluşursa, MHP'nin de direnç göstermesini beklemekten vazgeçeriz.MHP'nin de CHP'nin de tavrı, toplumdan gelen tepkilere göre oluşuyor.

'Bu Kalp Seni Unutur mu' ya senaryo yazıyor
GAZİÜniversitesi'ndeki görevinden emekli olup, İstanbul'da kendisini oğluOğuzhan'ı (7) büyütmeye adadığını anlatan Prof. Dr. Türköne, İstanbulÜniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde Türk Modernleşmesi dersiveriyor. İstanbul'daki yeni hayatında Tomris Giritlioğlu'nuncesaretlendirmesi ile senaryo yazmaya başlayan Türköne, 'HatırlaSevgili'nin ardından, yeni vizyona giren 'Bu Kalp Seni Unutur mu?' ve'Kasaba' dizileri için yoğun senaryo çalışması içerisinde olduğunuanlatıyor. Ülkücü geçmişi nedeniyle dizilerdeki sağ karakterlere hayatveren Türköne, bu hikayelerin bir kısmında tanıklık ettiği olaylardanyola çıkıyor.

EŞİMİN KONUMUNA DİKKAT EDİYORUM
- Eşinizin AKP İstanbul Milletvekili olması sizi AKP çizgisine yakınlaştırdı mı?
Biliyorsunuzerkekler eşlerinin sözünden çıkamaz (gülüyor). Her sabah hangi konudayazacağıma dair talimatı eşimden almıyorum ama gündelik hayatta eşiminkonumunu dikkate almak zorundayım. Ben bir aydınım. AKP'yi değil,politikaları içinde doğru bulduklarımı destekliyorum. Eşimin siyasettebaşarılı olmasını isterim ama onun bedelini o ödeyecek, ben değil.

ÖCALAN İYİ BİR TAKTİSYEN
- Bu tabloda, Öcalan'ın hala bu kadar etkin ve söz sahibi olması sizi rahatsız etmiyor mu?
Öcalan'ınPKK ve Kürt siyasal hareketi üzerinde bu kadar ağırlığını devamettirmesinin 2 nedeni var. Birincisi, bir ortak payda olarakalternatifi yok. İkincisi, Kürtlerin kafasına yatan akılcı politikalaröneriyor. Şu anda çözümden yana olması gibi. Yoksa, 1999'dan bericezaevinde bulunan ve 'ben devletin emrindeyim' bile diyen bir liderinbu kadar karizmasının olması imkansız görünüyor. Ben Bunu Öcalan'ınTürkiye, Kürtler ve dünyanın içinde bulunduğu siyasi şartları okumayeteneğine ve geliştirdiği politikalar bağlıyorum. İyi bir teorisyen vetaktisyen. İyi bir stratejist olduğunu söyleyemem. 

- Başbakan Erdoğan her fırsatta 'bedel ödemeye hazırız' diyor. Açılım başarılı da olsa, başarısız da bu bedel ödenecek mi?
Yapılankamuoyu araştırmaları açılımın, toplumda tepki yarattığını gösteriyor.Ben kısa vadede açılımın tepki yaratacağını, orta vadede bu tepkinindengeleneceğini düşünüyorum. Kürt sorununu çözmüş bir Türkiye'de MHPdiye bir parti kalmaz. CHP'nin de mutlaka DTP'nin yer aldığı alanda yeralması ve rakip olması lazım. Kürt Kemalizmi'nin partisi DTP ile TürkKemalizmi'nin partisi CHP arasında bir dengenin oluşması gerekir. 

-Açılım tartışmaları ile beraber ulus-devlet konsepti de tartışılmayabaşlandı. Sizce de bu geçen yüzyıla ait ve misyonunu tamamlamış birkavram mı?
Türkiye'de ulus-devlet ile üniter devletkavramları karıştırılıyor. Üniter-devlet, federal-devletin karşıtı.Ulus-devlet ise farklı bir şey.  Ulus devletler çağının sona erdiği debir hikaye. Dünyada hala ulus devletler düzeni işliyor. Türkiye deulus-devlet yapısını korumak zorunda.

AĞAR HAKLI
- MehmetAğar 'Dağda gezeceklerine, düz ovaya inip siyaset yapsınlar' sözleriile ilgili AKŞAM'ın Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya'ya 'Eğer odönem desteklenmiş olsaydım, bu süreç çoktan çözülürdü' dedi. Siz busözleri için ne diyorsunuz?
O dönem ben çok yakından takipettim. Mehmet Ağar bunu tek başına yapmadı. O dönemde bu açılım laflarıbaşlamıştı.  Sanıyorum askerlerle oturup konuştuğu zaman 'bu işisiyaset çözer' lafları ediliyordu. O da manzarayı gören bir siyasetçiolarak öne geçmek istedi. Yoksa, kendisinin icat ettiği bir şeyolduğunu sanmıyorum. Evet, Ağar haklı çıktı demek lazım. Ve o zamanAğar'a karşı çıkanların nedeni haksızdı. O, şiddetin alternatifi olansiyaseti önermişti. Siyasete karşı çıkmak şiddeti savunmak anlamınagelir. 

- Siz zaten 'Türklük ve Kürtlük' adlı kitabınızda PKK'nın siyasallaşmasını desteklediniz, değil mi?
Evet,anlamına bakarsanız PKK aslında Partiya Karkeren Kurdistan açılımındabir siyasi parti. Ama şiddet araçlarını  kulanan illegal bir siyasiyapı. Şiddet araçlarını bırakması demek, legal hale gelmesi demektir. Türkiye'de ihtiyaç olan da budur. 

- 34 PKK'lının teslim olmasını nasıl yorumluyorsunuz?
Türkiye'deşiddet denendi ve iflas etti. Asker de bunu gördü ve hükümete 'sen çöz'dedi ve destek verdi. Askerin, hükümetin demokratik açılımında desteğivar. Ben bu projenin Sadece Genelkurmay değil, MİT gibi, Dışişleri gibibüyük ölçüde devletin kurumları içinde oluşturulduğunu düşünüyorum.Tarihin bir akışı var ve bu sorunun çözümünden yana bir akış mevcut. 34kişinin teslim olması aynı şey ve güven ortamı oluşturmak için bunlariyi niyet gösterileri.

Şenay YILDIZ/senay.yildiz@aksam.com.tr

Üyelerimizin Yorumları

Copyright © 2007-2010 TurkSpace, Inc. All rights reserved.