Hoşgeldin Ziyaretçi, Giriş Yap yada Hemen Bize Katıl
CANLI SOHBET | EKLE
| DİL:
 
BLOGLAR   YENİ BLOG YAZ   BLOGLARI DÜZENLE  
RSS
etiket yok arkadaş
Tarih: 07/03/2015 14:06:03 Yazan: Baybars_07

Ağa bir gün traktöre atlayıp, marabasınıda yanına alarak kasabaya alış veriş yapmak için yola çıkmış.

Yolda ağa etrafı seyrederken yolun kenarında bir inek pohunu görür ve aklına bir cinlik gelir,biraz eğleneyim diyerek traktörü durdurmuş. 
Sonrada marabasına dönerek “ula Hesso eğer bu inek pohunu yersen, söz olsun ki bu traktörü sana veririm” demiş.
Maraba düşünmüş; 'ula zaten ben yıllardır ve hergün bu ağanın pohunu yiyorum, bu inek pohunu yesem ne olacakki, hiç olmazsa bir traktörüm olur ve bundan sonra kimsenin pohunu yemeden adam gibi yaşarım' diye düşünmüş ve kabul etmiş.
Ağa; “Tamam al artık traktör senin” demiş ve yer değiştirmişler, maraba traktörü sürerek Kasabaya gitmişler,alış verişlerini yapmışlar ve Köye dönmek için yola çıkmışlar. Traktörü süren marabaymış artık.
Yolda giderken ağayı bir keder basmış; “Ulan eşşek kafam, bu maraba zaten hergün benim pohumu yiyordu, eğleneyim diye nasılda bir inek pohunu yemesi karşısında koca traktörü buna kaptırdım, şimdi hem denetimimden çıktı,bana muhtaçlığı kalmadı,hemde yarın banada ağalık taslar bu dürzü' diye, kendine küfretmeye başlamış içinden.

Marabada kederliymiş o sıra: “Ula şu dünya malı yüzünden ineğin bokunu yedim. Köye varınca ailem ve çocuklarıma anlatırsa, ben nasıl çocuklarımın ve köylülerin yüzüne bakarım” diye efkarlanıyormuş.
Tam o sırada (tesadüf bu ya?) yoldaki inek pohlarına gözleri takılınca, Maraba traktörün frenine basmış ve; 'ağam',demiş; eğer sende bu boku yersen wala söz olsun traktörü sana veririm' deyince ağa, 'ula nasıl olsa az önce buda aynı pohtan yemişti kimseye kendi söyleyemez' diye düşünerek, içindeki kuşku ve ezikliğide atarak, hemen atlamış traktörden ve başlamış inek pohunu yemeye.
Maraba inmiş ve ağasına teslim etmiş traktörü.

Uzaktan köy görünmye başlarken Ağa,marabasına dönerek;

“ula Hesso biz köyden çıkarken bu traktör kimindi?

Maraba; 'senindi ağam',demiş

Ağa; “ ula peki şimdi biz köye geri dönerken traktör kimin?”

Maraba; 'yine senin ağam' demiş
Ağa gürlemiş; 'ula biz bu pohları niye yedik o zaman?

Etiketler: Ağa Ve MarabasıTweet This
KAYDET:
Copyright © 2007-2010 TurkSpace, Inc. All rights reserved.